mszp.hu | Belföld
2024. november 08. 12:59

Nemzeti konszenzussal és egyéni győzelmekkel kormányt lehet váltani 2026-ban

Nemzeti konszenzussal és egyéni győzelmekkel kormányt lehet váltani 2026-ban
Jövő héten kerül a Vajda Zoltán által elnökölt Költségvetési Bizottság elé hazánk jövő évi, 2025-ös költségvetése. A szocialista politikus erről azt mondta péntek reggel az ATV Szigorlat című műsorában, várhatóan az ideinél is gyengébb számokkal tervez a kormány, annak ellenére, hogy számukra kedvezően alakult az amerikai elnökválasztás, hiszen Donald Trump győzött. Vajda Zoltán rámutatott, az idénre tervezett büdzsé köszönőviszonyban sem volt a valósággal, egyelőre rejtély, jövőre mivel tervez a Fidesz. A szocialista frakcióban helyet foglaló Vajda szerint hatalmas bűne a Fidesz-kormánynak, hogy nem vezette be a kedvező gazdasági körülmények ellenére sem az eurót, de arról is szót ejtett, hogyan lehetne legyőzni két év múlva a kormánypártot.

Tíz éven keresztül minden évben tavasszal tervezte és nyáron már be is nyújtotta a következő évi költségvetést a kormány, idén azonban megtörték a trendet és a jövőhéten kezdik a büdzsé tárgyalását. Mindezt az egyesült államokbeli választás kimenetelétől tették függővé. Vajda Zoltán hozzátette, a költségvetést már elkészítették az amerikai elnökválasztás előtt, hiszen a Költségvetési Tanács már tudta azt tárgyalni. A Költségvetési Bizottság elnöke azonban még nem kapta kézhez a dokumentumot, erre várhatóan hétfőn fog sor kerülni. Vajda Zoltán arra is rámutatott, a kormány gondolatmenetéből kiindulva, most a „jobb” verziója készült el a büdzsének, hiszen Donald Trump győzött az amerikai elnökválasztáson.

Azonban elképzelni is nehéz, milyen lehetett volna a „rosszabb” változat, hiszen jelenleg jövő évre az ideinél kisebb gazdasági növekedéssel terveznek, és a költségvetési hiányt is 3%-nál nagyobbra várják. Sőt, a költségvetésben kötelezően megjelenő tartaléknak a mértéke is alulmúlja a kormány saját törvényei szerint szükséges összeget.

Vajda Zoltán aggályait fejezte ki a jövő évi költségvetés és gazdasági folyamatok kapcsán, hiszen az elmúlt években rendszerint köszönőviszonyban sem voltak az előre tervezett mutatók és a végül megvalósult számok.

Az átlagbérek alakulásáról elmondta, 2010-ben 270 forint volt egy euró, jelenleg pedig bőven 400 forint felett van, az árfolyamot tehát a felére verte le a Fidesz-kormány az elmúlt években. Ez alapján kijelenhető, hogy a most 1000 eurós átlagbérek a 14 évvel ezelőtti 500 eurósnak nominálisan ugyan valóban a kétszeresét jelentik, azonban nem szabad elfeledkezni az imént említett forintárfolyam zuhanásról és a rekordmértékű inflációról sem. Mindezt figyelembe véve tehát kijelenthető, hogy az elmúlt másfél évtized alatt a felére csökkent a magyarok fizetésének értéke.

Vajda Zoltán a kormány egyik fő bűnének nevezte, hogy míg szinte minden környező országban és a régióban már euróval fizetnek, addig hazánk ettől még mindig rettentő távol áll. Hozzátette, egy könnyű, kedvező gazdasági környezetben nem vezette be az eurót a Fidesz, most pedig sokkal nehezebb helyzetben van a magyar gazdaság, a közös deviza bevezetésére így most sokkal kisebb esély van.

A szocialista országgyűlési képviselő emlékeztetett, az elmúlt években a gazdasági célkitűzéseket az euró bevezetésének kellett volna alárendelni, hiszen ez nemzetközi szintéren is megnyugtatólag hatna a gazdasági szereplőkre.

Minderre azonban a jelenlegi kormánynak már nincs esélye, amennyiben 2026-ban kormányváltás lesz, akkor az újonnan felálló kabinetnek az egyik legfontosabb feladata lesz az euró bevezetése.

Vajda Zoltán személyes ambíciói kapcsán megjegyezte, jelenleg is egyéni országgyűlési képviselő, aki az MSZP országgyűlési képviselőcsoportjában foglal helyet. Arról, hogy két év múlva mi lenne a kívánatos, azt mondta, ő két évvel ezelőtt is egyéniben egy 12 éve hatalmon lévő fideszes képviselőt győzött le, ha mindenki az ellenzéki oldalon erre fog törekedni 2026-ban, akkor nem lehet kérdés a kormányváltás. 2026-ban is számít a 16. kerületiek támogatására, kormányváltást szeretne, arra azonban figyelmeztetett, hogy mindenképp szükség van nemzeti konszenzusra az ellenzéki oldalon, ebben pedig szívesen vállal majd szerepet.

Kapcsolódó párttagok