A MSZP a bajai választás eredményéről beszélt
"Akik háborút vívnak, azoknak nincs idejük az építkezésre" - kezdte felszólalását Tóbiás József, aki szerint a kormány képtelen békésen kormányozni az országot. Bírálta, hogy a Fidesz hétvégi kongresszusán nem volt téma "a reményvesztett milliók helyzete, azoké, akik egyre rosszabb mindennapokat élnek meg". Azt mondta: "Baján önök felrúgták a választási törvény legszentebb passzusát", a választás tisztaságát célzót - fogalmazott. Közölte: a választási szerveknek figyelembe kellene venni a bírósági döntést. Olyan eredménynek kell születnie, amelyet senki nem kérdőjelez meg - hangsúlyozta.
A következő választáson a kormányt leváltani fogjuk, nem ledönteni - tette hozzá, hangsúlyozva: mindaz, ami hétvégén történt Orbán Viktor szobrával, az vállalhatatlan a szocialisták számára.
Miért volt szükség a takarékszövetkezeti integrációra
Tukacs István a takarékszövetkezetek integrációjával kapcsolatban sorolta kérdéseit: miért volt szükség erre? Miért kellett megsérteni a tulajdonosok jogait? Mit csinál a Magyar Posta tulajdonosként a takarékbankban?
Offshore cég újíthatott fel egy kormányhivatalt?
Lukács Zoltán szerint a Tatabányán a Komárom-Esztergom megyei kormányhivatal épületét hárommilliárd forintból egy ciprusi hátterű cég újította fel. Kifejtette: a beruházást a debreceni Mester-Építő Kft. nyerte, amelynek tulajdonosa Barna Gábor. A debreceni cég fő tulajdonosa egy Cipruson bejegyzett cég, amelynek szintén Barna Gábor a tulajdonosa - mondta, hozzátéve, hogy szerinte egy offshore cégről van szó.
Az MSZP az idősek problémáiról beszélt
Az azonnali kérdésekre áttérve Nyakó István az idősek problémáiról beszélt. Szerinte számos szegény családban a nyugdíj az egyetlen kincs, amelyre számíthatnak. Kifogásolta, hogy nem emelik idén a nyugdíjat, és még a "sírvilágban is a szegénysor marad".
A Csatáry-molinó ügyében kapott kérdést a legfőbb ügyész
A legfőbb ügyésznél kérdezett rá a Csatáry Lászlóval kapcsolatos molinó ügyében a nyomozás megszüntetésére Steiner Pál az Országgyűlés hétfői ülésén. A képviselő választ várt a többi közt arra: az ügyészség miért nem indított hivatalból eljárást.
Steiner Pál arra emlékeztetett, hogy bár a Ferencváros szurkolói "In Memoriam Csatáry László" molinót feszített ki, amely miatt a labdarúgó szövetség is 800 ezer forintos büntetéssel illette a csapatot megbotránkoztató transzparens kihelyezése és rasszista megnyilvánulás miatt, a rendőrség mégis megszüntette a nyomozást.
Felelevenítette azt is: az ügyben írásbeli kérdést intézett a legfőbb ügyészhez, aki feljelentésként értékelte a kérdést, így került az ügy az illetékes ügyészséghez, majd az illetékes rendőrséghez.
Kifogásolta, hogy a megszüntető döntést a sajtóban olvasta, az indoklást pedig nem ismeri. Azt kérdezte: miért nem indított az ügyészség hivatalból eljárást és miért minősítik a képviselői kérdést feljelentésnek? Arra is választ várt: mi lesz ezután a lelátókon?
Gazdára találó sporttámogatások
A hétfői utolsó azonnali kérdést feltevő Varga László a sportfinanszírozás kapcsán azt mondta, hogy több tízmilliárdos költségvetési támogatásokból sokszor "luxusberuházásokat" valósítanak meg.
A konkrét témára áttérve közölte: alapvető sportcélokkal, például a mindennapos testnevelés bevezetésével egyet is lehet érteni. A képviselő szerint az már kérdéses, hogy ehhez valóban szükség volt-e arra, hogy a Magyar Diáksport Szövetség 2,2 milliárd forintért készítsen stratégiát.
Feladatfinanszírozás fideszes módra
Pál Tibor arról beszélt, a költségvetés szerkezete azt mutatja: továbbra is normatív módon finanszírozzák az önkormányzatok működését. A feladatfinanszírozás ugyanakkor eddig sem orvosolta az alapproblémát az alulfinanszírozottságot. Hozzátette: a rendszer eddig több ponton is hibát mutatott, nincs tekintettel a helyi sajátosságokra, a településtípusok eltérő helyzetére, lehetőségeire, a fajlagos költségek különbözőségére. Azt kérdezte, várható-e változás a feladatfinanszírozás rendszerében jövőre?
A tervezett 64 km útból 11 km került az elmúlt három évben felújításra Heves megyében