Az Országgyűlés 2022 őszén döntött arról, hogy tudomásul veszi a Paksi Atomerőmű meglévő blokkjai további üzemidő-hosszabbítását. A Paksi Atomerőmű 4 blokkja 1982 és 1987 között állt üzembe, 30 éves üzemidőre tervezve. Az Országgyűlés 2005 novemberében 96,6%-os többséggel döntött a blokkok üzemidejének 20 évvel történő meghosszabbításával kapcsolatos előkészítő eljárások megindításáról, a blokkok jelenlegi üzemideje így 2032 és 2037 között jár le. Az újabb üzemidő-hosszabbítás tekintetében a kormány további 20 éves üzemidő-hosszabbításban gondolkodik.
2017 óta több alkalommal kérdezett rá MSZP-s politikus, hogy miért nem vizsgálja a kormány a Paksi Atomerőmű üzemidő-hosszabbításának lehetőségét. A kormány korábban azt a választ adta, hogy azért nem folytatnak vizsgálatot ennek a lehetőségéről, mert arra a hatályos jogszabályok nem adnak lehetőséget. Tekintettel arra, hogy a jogszabályok előkészítése a kormányzat feladata, ez azt jelenti, hogy lényegében 2022 előtt azért nem vizsgálták az üzemidő-hosszabbítás lehetőségét, mert nem akarták vizsgálni azt.
Harangozó Tamás szerint Paks1 üzemidejének meghosszabbítása több szempontból is észszerű. Ennek alátámasztására elmondta, Paks1 blokkjai már megtérültek a működésük közel 40 éve alatt, az atomerőmű negyedével több áramot termel egy évben, mint amennyit a lakosság elfogyaszt. A paksi erőmű évek óta nettó 11-12 forintért adja el a megtermelt áram kilowattóráját, eközben 10-15 milliárdos profitot is termel. Végezetül pedig, a Paks1 által termelt áramot azért lehet változatlan áron adni, mert annak semmi köze a világpiaci árhoz, arra nem hat sem az infláció, sem a háború, a 36,6 forintos kilowattóránkénti lakossági ár pedig még a rendszerhasználati díjakat és az adókat is tartalmazza. Mindezt az elkövetkező két évtizedben is tudja biztosítani Paks1, a karbantartás költségei pedig meg sem fogják közelíteni bármely más, zöldmezős beruházás költségét.
A szocialista frakcióvezető-helyettes szerint mindezeket figyelembe véve támogatható lenne a törvényjavaslat, azonban további részleteket is megvizsgálva, az MSZP mégsem tudja megszavazni az indítványt. Az egyik egy politikai-bizalmi kérdés, az MSZP ugyanis nem támogatja, hogy politikai szintre, az energetikáért felelős miniszterhez kerüljön a kiégett üzemanyag és a radioaktív hulladék kezeléséről szóló nemzeti politika céljainak végrehajtását bemutató nemzeti program Európai Bizottsághoz történő benyújtásával kapcsolatos hatáskör. Ennek egyik legfőbb oka, az, hogy az energiaügyi miniszter jelenleg is hónapról hónapra fogyasztók millióit téveszti meg hamis adatokat tartalmazó energiaszámlákkal. Dr. Tóth Bertalan szocialista frakcióvezető a rezsiszámlákkal történő becsapást már a bíróságon is igazolta, mindezt követően az MSZP nem kívánja Lantos Csaba kezébe adni a Paks1 kapcsán tárgyalt hatáskört.
A másik aggály a törvényjavaslat elfogadása ellen az, hogy a javaslat hatályon kívül helyezi azt a rendelkezést, amely szerint az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) hatáskörébe tartozik az ionizáló sugárzás elleni védőeszköz forgalomba hozatalának engedélyezése és sugárvédelmi minősítése. A törvényjavaslat ezen feladatok elvégzésére új szervet nem jelöl ki, így a cél vélhetően az OAH eljárásának megkerülése lehet a jövőben az ionizáló sugárzás elleni védőeszközök forgalmazása során, mondta el Harangozó Tamás. Hozzátette, ez biztonsági kockázatot jelenthet, így ezt nem lehet támogatni, az OAH kontrollja feltétlen szükséges.
Az MSZP képviselője végezetül kiemelte, Paks1 rendkívül veszélyes üzem, mely hatalmas kockázatokat rejt. A környéken élők és az ott dolgozók egy esetleges baleset esetén az egészségükkel, akár az életükkel fizethetnek. A témában tehát nincs helye másnak, csak szakmaiság és a biztonság előtérbe helyezésének. Éppen ezért nem támogatja az MSZP az Atomenergia Hivatal megkerülését sem, még nyugtalanítóbb, hogy a feladatról nem tudni, kihez kerülne át, így félő, hogy az ismét csak egy kormányközeli oligarcha gazdagodását szolgálná. Harangozó Tamás kiemelte, korábban a covid-járvány alatt is elképesztő visszaélésekre volt példa, így nem lehet bízni abban, hogy az emberek életéből nem csinálnának üzletet bizonyos üzletemberek.
Az MSZP módosító javaslatában kezdeményezte a Harangozó Tamás által is részletezett pontok kivételét, ha mindez megtörténik, az MSZP is támogatná Paks1 üzemidő-hosszabbítását.