Az MSZP alapvetően fontosnak tekinti a tudáshoz, a felsőfokú ismeretekhez való hozzáférés lehetőségének bővítését, különösképpen azért, mert az elmúlt négy esztendőben Magyarországon ennek pont az ellenkezője történt. Míg az Európai Unióban és a világ egyéb gazdaságilag meghatározó területein szélesebbre tárták a kapukat, addig nálunk szűkítették, egyes esetekben pedig teljes egészében pénzfüggővé tették a felsőfokú tudás megszerzését.
Az MSZP hónapokkal ezelőtt bemutatott felsőoktatási programjának egyik legfontosabb célkitűzése az alapképzés tandíjmentessé tétele: hogy mindenki, aki a bekerüléshez szükséges minimum ponthatárt elérte, ingyenesen tanulhasson.
Készek vagyunk egyeztetni a felsőoktatás intézményrendszerének szakmailag átgondolt átalakításáról, amely a regionális érdekeket is szem előtt tartja.
Korrigálni kell azt a forráskivonást, amely az elmúlt négy évben hibás kormányzati intézkedések eredményeként az egyetemek és főiskolák tevékenységét majdnem megbénította. Ilyen körülmények között ugyanis nem hogy a minőség emelése, de még a megtartása sem lehetséges.
Szükségesnek tartjuk megújítani a magyar felsőoktatás intézményi és átfogó nemzetközi kapcsolatrendszerét, a határon túli magyar felsőoktatási intézményekkel pedig szorosabb szakmai kapcsolatot szeretnénk kialakítani. Az elmúlt időszakban a magyar felsőoktatás és különböző testületeinek nemzetközi megítélése súlyosan romlott. Szomorú példa erre, hogy a legjelentősebb európai minőségbiztosítási szervezet felfüggesztette a Magyar Akkreditációs Bizottság teljes jogú tagságát. Az ilyen káros folyamatokat meg kell állítani, a szakmailag független működést helyre kell állítani!
Fontos a kormányzati egyeztetés mechanizmusának újragondolása is. Hibás és rossz döntésnek tartjuk, hogy 2010-ben minden különösebb ok és magyarázat nélkül beszüntették a Felsőoktatási Kerekasztal működését. Ezt alig enyhíti, hogy az elmúlt másfél évben újrakezdték, hiszen a törés érezhető bizalomvesztést okozott. Abban vagyunk érdekeltek, hogy a felsőoktatásban érintett minden szereplővel, így kiemelten a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával is intézményesített folyamatos párbeszéd legyen, és ennek kereteit közösen alakítsuk ki, szükség esetén módosítsuk.
A HÖOK 12 pontját jó alapnak tekintjük, fontos tételeknek egy olyan nyilvános vitában, amelyről minden résztvevő – már ha rendelkezik kidolgozott programmal – kifejtheti véleményét. Mi ebben vagyunk érdekeltek, így a HÖOK által összehívott rendezvényen ott leszünk.
Hiller István,
országgyűlési képviselő