Tóth Bertalan MSZP-s frakcióvezető adatigénylései nyomán írta meg az Index: azt, hogy a közműcégeknek tanúsítás kell, még 2013-ban találták ki azzal az indokkal, hogy “a rezsicsökkentés keretében fontos egy megbízható számlázási rendszer felállítása.” A tanúsítási kötelezettség uniós követelmények miatt vált szükségessé, de a cégek elég rossz néven vették, tekintve, hogy szerintük az addig működő rendszerrel sem volt semmi gond, a dolgot pedig még furcsábbá tette, hogy a tanúsítást kiterjesztették olyan cégekre is, amelyeknek semmi közük nem volt a rezsicsökkentéshez, de még csak lakossági ügyfeleik sem voltak. Az érintett vállalkozások akkor rágtak be aztán különösen, amikor kiderült, az auditot végző céggel szemben rögzített feltételek igencsak kijelölik, kit lehet megbízni.
A Hunguard egyik tulajdonosa Rogán Antal feltalálótársa, Csik Balázs, a vállalkozás annak idején már a nyerőgépek tanúsítása kapcsán is feltűnt. Ráadásul aztán nem csak az áram-, a gáz-, a hírközlési és víziközmű-szolgáltató cégek auditálását végezhette el, egy új szabály szerint a bankoknak és befektetési vállalkozásoknak is auditálniuk kell a rendszert.
És ez az a cég, amelynek tavaly januárban – éppen az osztalékfizetés előtt – Csikék eladták a többségét egy homályos hátterű offshore-cégnek, a máltai Javelinnek, amely mögött további máltai cégek, és még további ciprusi cégek állnak, ezek "valódi tulajdonosairól" semmi információnk nincs.
Arról viszont végre van, hogy ez a titokzatos hátterű vállalkozás mennyi pénzt kért el szolgáltatásáért az állami cégektől eddig, Tóth Bertalan szocialista képviselő ugyanis kikérte ezeket az adatokat. Összesen 55 közérdekű adatigénylést küldött szét, amelyből 40 víziközmű- és csatornaszolgáltató cégekre, 10 az MVM-csoportra, 5 más energetikai, illetve hírközlési cégekre vonatkozott. Az 55-ből 49 cég teljesítette az adatigénylést, így elég jó a közelítés arra, hogy mennyi pénzről is van szó.