Halmi József megyei alelnök elmondta, bár a fideszes önkormányzatok irányába a kormány ceruzája erősebben fogott. Nincsenek akkora kiugró különbségek, mint az elmúlt évben voltak. Az „önhiki” pozitív irányba mozdult az idén, hiszen a beadott pályázatok mind kaptak támogatást. Talán rájött a kormány arra, hogy egy kicsit túlzásba vitte bizonyos településeken a tavalyi osztogatást. Példaként Túristvándi települést említette a politikus, akik tavalyi évben 59 millió támogatást kaptak. Míg tavaly 29 milliót kapott első körben, ma láthatjuk, első körben „csak„ 9 milliót adtak, bár Túristvándi esetében a polgármester asszony országgyűlési képviselő is, és biztos szükség van a szavazataira.
A bélyeg azért a szocialista településeken rajta van. Nyírbátor 9 milliót kapott, nem hiszem, hogy ebben nem volt politikai döntés. – mondta. Nyírtelek 16 milliót, ha a városok arányában nézzük, az is kevesebb. Győrtelek 4 millió 500 ezer forintot, a negyedik MSZP politikus által irányított település Sonkád 2,8 millió forintot kapott. Kisvárda továbbra is vezeti a toplistát 121 millióval, Mátészalka 94 millióval második, Vásárosnamény 62 millióval harmadik. Mindhárom települést fideszes polgármester irányítja. A politikai színezetét nem vesztette el az „önhiki” támogatás, a „fideszes polgármesterek előnyben részesülnek”!
Felháborító, hogy bizonyos önkormányzatokat akár a mi kormányunk, akár a Fidesz telenyomja pénzzel pl. Mátészalka, aki az MSZP kormány alatt „önhiki”-ből 4 év alatt 400 milliót kapott, tavaly hasonló összeget kapott, és nem javul a gazdálkodása. Kíváncsi lennék, hogy a Fidesz kormány alatt egy MSZP politikus által vezetett település esetében, ha ennyi támogatás után nem javulna a gazdálkodás, mit tenne a kormányzat? – mondta a képviselő. Bizonyos településeken olyan a pénz odaítélése, mintha egy mély kútba dobnák.
Továbbra is üdvözöljük azt a kormányzati felfogást, hogy január 1-től megszűnik az önhiki! A településeket kell támogatnia a kormánynak és nem a polgármestert illetve a képviselő testületet. Ha az „önhiki” támogatás megszűnik, akkor tisztább viszonyok lesznek az önkormányzatiságban, amíg az él.
Hiszen a 400 milliárdos vagyonkivonás az önkormányzatokból, az önkormányzatiság megszűnését jelenti. A járási hivatalok felállításával egyértelműen egy diktatórikus rendszer, politikai felső irányítás lesz, ami azt jelenti, hogy a Fidesz mindenről tudni akar, bele akar szólni a települések életébe. Sajnos a feladat alapú finanszírozásnál sejthető, hogy megint számítani fog, hogy milyen színezetű az önkormányzat.
(kép: Blikk)