Súlyos következményei lehetnek a szakképzés átalakításának

Kunhalmi Ágnes az Országgyűlés kulturális bizottságának alelnöke szerint a szakképzési rendszer átalakításának súlyos következményei lehetnek egy egész generációra, az ipar és a gazdaság teljesítményére, valamint a polgárosodás folyamatára.

Az MSZP-s képviselő vasárnapi, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: a közoktatás "államosítása", a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ létrehozása után a szakképzés átalakítása lehet a "legbutább" intézkedés az oktatásban.
    
Az átalakítás lényege szerinte, hogy a szakközépiskolákat szakgimnáziumokká, a szakiskolákat szakközépiskolákká nevezik át, "a nevekkel trükköznek", miközben a közismereti tárgyak óraszámát drasztikusan csökkentik.
    
Jelezte: a szakiskolákban már korábban egyharmadára csökkentették ezeknek a tantárgyaknak az óraszámát, és ezt akarják a szakgimnáziumoknál is. Kunhalmi Ágnes szerint így a diákok nem kapnák meg az érettségihez szükséges tudást, az átalakítás jelentősen leszűkíti a továbbtanulás lehetőségét a középosztály gyermekeinek.
    
További problémaként említette, hogy fenntartóváltással háromszáz iskolát közvetlenül a Nemzetgazdasági Minisztérium alá rendelnének, mivel - mint mondta - butaság kiszolgáltatni a gyerekeket a gazdaság elsődleges érdekeinek.
    
Szólt arról is, hogy az egy területen működő szakiskolákat szakképzési centrumokba sorolják, ezzel párhuzamosan profiltisztítás címén sok gimnáziumot "be fognak zárni". "Ez valójában iskolarombolás" - mondta Kunhalmi Ágnes.
    
Szavai szerint nagy baj, hogy Orbán Viktor "vagy hazudik önmagának", vagy nem érti, hogy a modern világban mire van szüksége egy okos szakképző intézménynek és egy okos, szakképzett munkásnak. Nem érti a kormányfő és a Fidesz - fűzte hozzá -, hogy művelt szakmunkásokra van szükség, akik, ha munkájuk ezt megköveteli, nyelveket beszélnek, informatikai ismeretekkel rendelkeznek.
    
A középosztály gyerekeit az átalakítás bekényszeríti egy lebutított szakiskolai rendszerbe, egy egész generációt fog "taccsra tenni" ezáltal a miniszterelnök - jelentette ki Kunhalmi Ágnes. Összegzése szerint ezt a szakgimnáziumi és szakképző rendszert nem lehet bevezetni, mivel "megállítja és megtöri" a polgárosodás folyamatát, a gazdaság fejlődését.

Kapcsolódó párttagok