Az egészségügyért is felelős Belügyminisztérium nem szólalt meg az ügyben, ahogy az egészségügyben dolgozók mellett sem állt ki, amikor kiderült, hogy a KATA megszüntetése ellátási gondokat okoz az egészségügyben is.
A bérnővérek harmada KATÁZIK és az orvosok nagyjából egyharmada dolgozik másodállásban. A MOK Budapesti Területi Szervezete által készített felmérés alapján a KATA megszüntetése csak Budapesten az orvosok felét érinti hátrányosan. És ami az orvosokat és a nővéreket hátrányosan érinti, az a betegeket is.
Az MSZP régóta arról beszél, hogy a kormánynak az egészségügyet prioritásként kellene kezelnie: a most elfogadott jövő évi költségvetésben az egészségügynek szánt források még az infláció növekedési ütemét sem érik el. Az eleve alulfinanszírozott ágazat így folyamatosan ellátási gondokkal küzd és fog küzdeni a jövőben is. Sokkal több forrást kell biztosítani a költségvetésben ennek a szektornak.
Továbbá a minisztériumnak lépéseket kellene tennie azért, hogy azok az egészségügyi dolgozók, akiket a KATA rendszerének felszámolása érint, ne azt a megoldást válasszák, hogy feladják a másodállásként vállalt ügyeleteket, rendeléseket, asszisztensi feladatokat, mert akkor még súlyosabb lesz a szakemberhiány és már nem kizárólag „a személyi feltételek átmeneti hiánya miatt" maradnak el rendelések.
Az MSZP szerint biztosítani kellene az orvosellátottságot, a rugalmas munkavégzés feltételeit és további béremelésre is szükség van, nemcsak az orvosok, hanem még inkább az egészségügyi szakdolgozók és egyéb alkalmazottak esetében. A KATA szabályain pedig a jelenlegi, az Orbán-kormány által is gerjesztett inflációs helyzetben, és megélhetési válságban nem lett volna szabad változtatni.
Kunhalmi Ágnes,
az MSZP társelnöke,
országgyűlési képviselő
Súlyosbodik a létszámhiány az egészségügyben - a kormánynak az egészségügyet prioritásként kellene kezelnie

Legújabb hírek szerint a Szegedi Tudományegyetemen augusztus elejéig az urológiai ellátás szünetel. De ellátási gondok vannak Szolnokon, Mohácson, Várpalotán is.