„Elfogadhatatlan, hogy bármilyen hulladékot a tengerekben „helyezzünk el”, de az meg végképp, hogy ennek 70%-át az egyszer használatos műanyagok tegyék ki” - mondta az MSZP alelnöke és a párt EP-delegációjának vezetője. „Hasonló eredményre jutnánk azonban, ha a hulladéklerakó telepeket vizsgálnánk meg például Magyarországon. Éppen azért úgy gondolom, hogy az egyszerhasználatos műanyagok forgalmazását – amelyek 90%-a fosszilis üzemanyagból kerül előállításra–, be kell tiltanunk. A fém, fa vagy üveg alapú helyettesítő eszközök tökéletes alternatív megoldást jelentenek, ezekkel könnyen helyettesíthetjük az egyszerhasználatos műanyag termékeket” - foglalta össze Szanyit Tibor a strasbourgi ülésnapon.
A tervezet olyan eldobható termékeket érint, mint például a műanyag evőeszközök, fülpiszkálók, tányérok, szívószálak, keverőpálcák és egyes gyorséttermi ételtartók. Emellett a jogszabály csökkentési lépéseket követel például a cigarettaszűrők- vagy a halászati eszközök alkalmazása során keletkezett hulladékok tekintetében is. A tervek szerint 2021-re betiltásra kerülnének ezek a termékek az Európai Unió piacain.
Szanyi Tibor európai parlamenti képviselő mindehhez hozzátette azt is, hogy „a jelenleg az Európai Unióban alkalmazott különböző műanyag- és alternatív műanyag újra-hasznosítási kategóriák keveredése is komoly problémákat vet fel, hiszen ez a feldolgozási folyamatot veszélyezteti, és sok esetben így ezek az anyagok feldolgozás hiányában ki is kerülnek a körfogásból. A tiltás és csökkentés mellett tehát szükségünk van egy olyan átfogó stratégiára is, amely az újra-hasznosítható termékek fejlesztésével foglalkozik.”