Nem csak az alacsony fizetések miatt mennek továbbra is külföldre az egészségügyiek – erről beszélt dr. Szelényi Zoltán, az MSZP egészségügyi kabinetjének szakértője kedd reggel a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában.
„17 darab kisvárosi kórházra való egészségügyi dolgozó hagyta el a pályát (…) Nem az orvosok adják a többségét ezeknek az embereknek, hanem nővérek, esetleg technikai, irodai dolgozók, akik fontos részei az egészségügyi rendszernek” – emlékeztetett Szelényi.
Az orvos szakértő nem értett egyet a felvetéssel, hogy ez a megingás ne lenne látványos a rendszeren belül. „Mindenkinek vannak személyes tapasztalatai arról, hogy nem úgy mennek a dolgok, ahogy kellene” – mutatott rá.
Elmondta, azért mennek a magyar közegészségügyből folyamatosan vagy a magánegészségügybe vagy külföldre továbbra is, mert nyomasztó az alulfinanszírozás, rosszak a munkakörülmények és megalázó a félkatonai parancsuralmi rendszer, amiben dolgozni kell.
Hangsúlyozta, szükség van az egészségügy reformjára, de ez egy két évtizedes, ciklusokon átívelő, szervezési, gazdasági és képzési projekt. Azon túl, hogy nem lehet megélni a fizetésből és nálunk a legrosszabbak a feltételek, nem lehet már a régiónkból, legfeljebb néhány még szegényebb országból érkezett bevándorlóval enyhíteni a helyzetet.
„A romániai fizetések most már utolérték a magyar fizetéseket, és ott komoly egészségügyi reform zajlik, a rezidensektől kezdve a dolgozók fizetésén keresztül a kórházak rendbetételéig. Látszik, hogy ott van politikai akarat az egészségügy fejlesztésére. (…) A régióban sem vagyunk versenyképesek bérekben, tehát ha lehet inkább átugorják Magyarországot azok, akik az Unióban szeretnének munkát vállalni: itt a legrosszabbak a körülmények. Tehát most itt a 3. világ jöhet csak szóba sajnos” – mutatott rá az MSZP egészségügyi kabinetjének szakértője.