2011. szeptember 08. 13:10

Tabajdi: Mit üzen a jövő?

Létre kellene hozni a Magyar Országgyűlés jövőkutatással foglalkozó testületét!

"A tudományos-technológiai fejlődés egyre nehezebb döntések elé állítja a társadalmat és a politikai döntéshozókat. A genetikailag módosított szervezetek, a klónozás, a nanotechnológia, vagy a számítástechnika terén elért eredmények számos előnyük mellett alapvető társadalmi és etikai problémákat is felvetnek.” - mondta Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti delegációvezetője a tudományos hatáselemzésről rendezett nagyszabású nemzetközi konferencián Brüsszelben.

"A politikusoknak ismerniük kell, hogy a tudományos előrehaladás előreláthatóan milyen társadalmi, gazdasági és egyéb következményekkel jár. Ennek alapján lehet megfelelő jogszabályokat, politikai döntéseket hozni. A tudományos hatáselemzés feladata, hogy bemutassa ezeket a problémákat és szilárd tudományos alap biztosításával segítse a helyes döntések meghozatalát. Itt az ideje, hogy a Magyar Országgyűlés mellett is létrejöjjön végre a tudományos hatáselemzéssel foglalkozó intézmény!" – hangsúlyozta a szocialisták delegációvezetője.

A konferencia keretében bemutatták azt a 27 uniós tagállamra vonatkozó felmérést, amely a tudományos hatáselemzés helyzetét vizsgálja Európában. A kutatás politikai felelőse az Európai Parlamentben Tabajdi Csaba volt.

"A tudományos hatáselemzés feladata, hogy feltárja a jövőt és előre jelezze a politikai döntéshozóknak a tudományos fejlődés által felvetett szabályozási igényeket. A közelmúltban felmerült például a klónozott állatok élelmiszer-célú felhasználásának lehetősége. Amikor ennek engedélyezéséről, vagy tilalmáról kell döntenünk, az első kérdés, amely tisztázást igényel, hogy milyen biológiai és egészségügyi lehet a folyamatnak. Erre a kérdésre csak a tudomány adhat választ" - fogalmazott Tabajdi Csaba.

Tizenöt uniós tagországban, nagyrészt az EU régi tagállamaiban a nemzeti parlamentek mellett, a politikától függetlenül működik a tudományos hatáselemzéssel foglalkozó testület. Ez biztosítja, hogy a politikusok mérvadó, a lobbi érdekektől megtisztított és friss tudományos alapokon hozhassák meg döntéseiket. "Magyarországon jelenleg még nincs ilyen testület és sajnos a parlamenti döntéshozatal kultúrája is rendkívül messze áll ettől a gyakorlattól. A XXI. században azonban csak az a nemzet lehet sikeres, amely a tudomány legújabb eredményeit a politikai döntéseken keresztül a társadalmi folyamatok részévé teszi. Ezért nagy szükség lenne egy tudományos hatáselemzéssel foglalkozó testület létrehozására a Magyar Országgyűlés mellett is" - húzta alá Tabajdi Csaba.