A szocialista párt elnöke, a kormányváltó erő miniszterelnök-jelöltje az Európai Ifjú Szocialisták (YES) Európai akciónap elnevezésű rendezvénye alkalmával tartott sajtótájékoztatón azt mondta: az MSZP programjában hangsúlyos helyet kap a fiatalok oktatásának és foglalkoztatásának a támogatása, mivel az Orbán-kormány elvette az esélyt az ifjúságtól.
Az MSZP programjában az is szerepel, hogy minden egyetemista és főiskolás 3-5 hónapos ösztöndíjjal külföldön tanulhasson nyelvet. Szükségesnek tartják továbbá, hogy Magyarország is vegyen részt az Európai Uniónak a fiatalok munkanélküliségének csökkentésére kidolgozott ifjúsági garanciaprogramjában - fűzte hozzá az ellenzéki politikus.
A tagállamokban 2014-től fokozatosan bevezetendő ifjúsági garanciaprogram értelmében minden olyan 25 év alatti fiatalnak, aki elveszíti a munkáját, vagy az iskola befejezése után nem tud elhelyezkedni, négy hónapon belül megfelelő állásajánlatot kell kapnia, illetve további oktatásban, tanulószerződéses gyakorlati képzésben vagy gyakornoki képzésben kell részesülnie.
Az új kezdeményezés elsősorban azokban a régiókban segíti majd a fiatalok foglalkoztatásának ösztönzését, amelyekben 25 százaléknál magasabb az ifjúsági munkanélküliségi ráta.
Mesterházy Attila a sajtótájékoztatón azt mondta: a fiatalok egzisztenciális válságának megoldása annál is inkább szükséges, mert már mintegy félmillió ember, köztük sok fiatal hagyta el az országot. Jellemzően nem kalandvágyból, hanem megélhetési problémák miatt távoztak - tette hozzá.
Ebben a helyzetben olyan társadalompolitika kialakítása szükséges, amely lehetőséget teremt a fiataloknak a hazatérésre. Ehhez a programhoz, amely csak kormányokon átívelően valósítható meg, nemzeti konszenzus kialakítása is szükséges.
Thomas Maes, az Európai Ifjú Szocialisták belga főtitkára a sajtótájékoztatón azt mondta: az európai baloldalt "sokkolták azok a próbálkozások, amelyeket a Fidesz tesz a demokrácia lebontása érdekében", miközben úgy tűnik, hogy az Európai Néppárt, amelynek a Fidesz is tagja, "elégedett a helyzettel".
Kijelentette: ezért "véget kell vetni" Európában az Európai Néppárt, Magyarországon pedig a Fidesz hatalmának".
Kérdésre Thomas Maes hozzáfűzte, hogy a magyarországi helyzettel kapcsolatos információikat személyes tapasztalatokból, magyar partnereiktől, illetve európai jelentésekből szerzik, és ezek alapján fogalmazzák meg véleményüket.