Kunhalmi az MSZP javaslatait ismertette arra, hogyan lehetne az emberi életet védeni és a vírus terjedését lassítani az egészségügy tehermentesítése mellett. Szelényi arra hívta fel a figyelmet: az egészségügy tervezett átalakítása sok bizonytalanságot okoz.
Az MSZP egyik legfontosabb, aktuális javaslata, hogy az ünnepek alatt országszerte hozzanak létre tesztelőpontokat, hogy bárki ingyenesen és önként teszteltethesse magát.
Kunhalmi példamutatónak nevezte a magyar társadalom fegyelmezettségét a világjárvány alatt, de rámutatott: a karácsonyi ünnepek alatt megnövekedhet a találkozások száma, ezért kellene biztosítani, hogy aki akarja, a szeretteivel való találkozás előtt teszteltethesse magát.
„Ha csak pár százalékát tudjuk így kiszűrni azon embereknek, akik potenciálisan fertőzőek, az már nagymértékben segít a vírus terjedésének a lassításában”, a további megbetegedések csökkentésében és az egészségügy tehermentesítésében – mondta.
Szelényi „abszolút támogathatónak, sőt (…) támogatásra javasoltnak” nevezte, hogy minél több tesztet végezzenek, mert az járvány terjedését akadályozhatja. De felhívta a figyelmet: a tesztelés önmagában, kontaktuskutatás és a karanténszabályok betartása nélkül „csak félintézkedés”.
Figyelmeztetett: ha az ünnepek során megnő a személyes kontaktusok száma, akkor újabb felívelő szakaszba juthat a járvány.
Kunhalmi az MSZP másik követelésére: a 100%-os táppénz biztosítására tért rá. Kiemelte: ez nemcsak szociális és anyagi, hanem egyben járványügyi követelés is; hiszen ennek biztosítása nagymértékben csökkenthetné a vírus terjedését.
Azt mondta, a kormány részéről sok ígéret elhangzott e téren, de előrelépés nem történt: a legtöbb munkavállaló csak 60%-os a táppénzt kap.
„Ünnepek előtt egyszerűen nem lehet kijönni ebből a pénzből. Nem csoda, hogy nagyon sok honfitársunk, munkavállalók, két lázcsillapítóval indítják el a napot, pont azért, hogy ne derüljön ki róluk, hogy betegek. (…) A kormány a 100%-os táppénzt mindazoknak, akik a Covidban megfertőződtek, mindazon munkavállalóknak igenis biztosítsa!” szólított fel.
Szelényi elmondta: ugyan nem járványügyi szakember, de hivatásánál fogva a betegellátásban dolgozik nap mint nap, így látja, milyen rendkívüli, óriási teher nehezedik az egészségügyi ellátórendszerre. Nagyon fontosnak nevezte az egészségügy tehermentesítését.
„Ebben a küzdelemben mi vagyunk a fronton, és azt tapasztalom magam körül, hogy a kollégák erejüket megfeszítve, sokszor vállalva a fertőzés kockázatát is, mindent megtesznek a betegekért” – mondta.
Rámutatott azonban: az egészségügy aktuális átalakítása sok bizonytalanságot okoz, „a jövőt nem látjuk teljesen”.
Az elsősorban a kórházakat és a kórházi orvosokat érintő átalakítás jelen fázisában „a kórházigazgatók pillanatnyilag még nem tudják, hogy milyen munkáltatói jogkörökkel fognak rendelkezni, ki lesz a főnökük. Ez nagyon nagy baj” – hívta fel a figyelmet.
Elmondta: elhangzott, hogy a kórházigazgatók fölé 40 „úgymond szuperigazgatót” fognak kinevezni felügyeleti jogkörrel. Ez viszont „rendkívül veszélyes szituációt teremt”, hogyha egy ilyen kiélezett helyzetben a kórházigazgatók jogköreit csonkítják, illetve elbizonytalanítják őket a munkájukban.
Hiszen ők most az „utolsó védvonal”, ők a „parancsnokok”, akiknek biztosítaniuk kell a középsúlyos és súlyos Covid-pozitív betegek ellátását, koordinálni a munkaerőt és az anyagbeszerzéseket, és meghozni a helyi járványügyi intézkedéseket.
„Egy ilyen esetben a kórházigazgatók jogkörét csonkítani szerintem a védekezés eredményességét, illetve a gyógyítás eredményességét veszélyezteti” - jelentette ki.
Arra figyelmeztetett: a másik nagyon súlyos probléma a vállalkozások megszüntetése az orvosok körében, illetve a vállalkozó orvosok alkalmazásának a korlátozása.
Kiemelte: a hiányszakmákat gyakorlatilag a vállalkozó orvosok működtetik, ők biztosítják az ügyeleti és a folyamatos akut ellátást.
„Amennyiben ez a lehetőség megszűnik, akkor sajnos az akut ellátás, ügyeleti ellátás fog veszélybe kerülni. Gondolom, hogy nem kell részleteznem, hogy ennek milyen következményei lehetnek egy ilyen kiélezett helyzetben” – mondta.