mszp.hu | Belföld | Honvédelem
2024. november 18. 16:04

Tisztázni kell a hazánk ellen elkövetett hekkertámadás részleteit!

Tisztázni kell a hazánk ellen elkövetett hekkertámadás részleteit!
Csütörtökön látott napvilágot a hír, miszerint egy hekkercsoport bejutott a magyar Védelmi Beszerzési Ügynökség szervereire és ötmillió dollárt követel azért, hogy az ott talált adatokat ne hozzák nyilvánosságra. Harangozó Tamás, az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottságának alelnöke péntek reggel a Klubrádió Reggeli Gyors című műsorában elmondta mit lehet tudni a történtekről, milyen lépéseket tett az ügy tisztázásáért és hogy milyen következtetéseket érdemes levonni a támadás után hazánk biztonságával kapcsolatban.

Harangozó Tamás a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság alelnökeként, egyeztetve ellenzéki képviselőtársával, a támadás hírére reagálva azonnal kezdeményezte a testület összehívását és a honvédelmi miniszter, valamint a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat vezetőjének meghallgatását már péntek délelőttre, a hír kirobbanásának másnapjára. 

A szocialista politikus a Klubrádióban elmondta, a hekkertámadást követően számtalan kérdés merült fel. Így például az is, hogy a parlamenti bizottság tagjait egyszer sem tájékoztatta a Honvédelmi Minisztérium a történtekről, annak ellenére, hogy kétszer is ülésezett a testület a támadás óta, egyszer zárt ülésre is sor került, így az érintett tárca jelenlévő államtitkárai bizalmasan is tájékoztathatták volna a képviselőket az eseményekről.

Harangozó Tamás szerint nem kérdés, hogy egy ilyen támadásról haladéktalanul tájékoztatni kell az érintett bizottságokat és a parlamentet, ez nem pártpolitikai hovatartozás kérdése. Az pedig a minisztériumnak is az érdekében állna, hogy tiszta lapokkal játsszon a bizottságok előtt, a résztvevő képviselőknek ugyanis kötelességük bizalmasan kezelni az ilyen jellegű információkat. A kormányzati kommunikáció, miszerint érzékeny adatok nem szivárogtak ki, teljesen hiteltelen, hiszen személyes adatok és pontos szállítási információk is nyilvánosságra kerültek. Jelenleg az is minősített adatnak számít, hogy hány főből áll a hadsereg, erről még az országgyűlési képviselők sem tudnak, egy háború árnyékéban a most a hekkerek által eltulajdonított adatok tehát kifejezetten veszélyesek.

Az MSZP frakcióvezető-helyettese emlékeztetett, az elmúlt években több milliárd forintot csoportosítottak és fordítottak a hazai kibervédelemre, mégis megtörténhetett egy ilyen adatlopás. A minisztériumnak tehát mindenképpen magyarázatot kellene adnia, pontosan mi és hogyan történhetett meg.

A jövőben a közvélemény biztosan meg szeretné majd tudni, fizetett-e a kormány a zsarolóknak, valamint, hogy hogyan lehetett volna elkerülni a történteket és fennáll-e annak a veszélye, hogy ismét bekövetkezhet egy ilyen esemény.

Jelenleg azt sem lehet tudni, hogy működőképes-e a Védelmi Beszerzési Ügynökség belső rendszere, sőt azt sem, hogy mi szivároghat még ki a jövőben, az eddig megismert adatokon túl.

Harangozó Tamás rámutatott, a kiszivárogtatott dokumentumokból kiderült, hogy a Honvédelmi Minisztérium ugyan pénzért járult többször is a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság elé, jövőre minden beszerzés mégis fel van függesztve.

A szocialista politikus kiemelte, az is kérdéses, hogy a terroristák értékesítik-e a megszerzett adatokat, akár annak ellenére is, hogyha a kormány kifizette az ötmillió dolláros váltságdíjat. Emellett fontos felismerni, hogy ma már a hibrid hadviselés korát éljük, a kiberbiztonság erősítése így rendkívül fontos lenne. Jelenleg ugyan nem lehet senki felett ítéletet mondani, hiszen nem ismertek a részletek, mégis kérdéses, mennyire van felkészülve hazánk az ilyen jellegű támadásokra.

Kapcsolódó párttagok