A kormány 2023. január 1-től szigorította a nyugdíj előtti álláskeresési segély (nyes) igénylésének feltételeit azzal, hogy előírta a megelőző három éves időkorlátot. Az új feltételek szerint nem elég, ha az igénylő korábban 45 napon át álláskeresési járadékban részesült, ehhez már az a kitétel is társul, hogy ezt a 45 napot a megelőző három évben kellett megszereznie. Ez a szabály nem szolgálja a nyugdíj előtt állók érdekeit, különösen úgy nem, hogy a KSH adatai azt mutatják, 2022 áprilisa óta az átlagos munkanélküliség időtartama 9-10 hónap. További érv a szigorított szabály eltörlése mellett, hogy a 15-64 évesek munkanélküliségi rátája folyamatosan növekszik, januárban 223 ezren voltak munkanélküliek.
További probléma, hogy a nyes összege jelenleg nem követi a minimálbér-emelkedését, csak abban az esetben módosul a segély összege, ha azt külön kérvényezi az érintett. Utóbbi eljárásrendje is kérdéses, kérvényezés esetén nem tudni, az emelés az adott hónap elejétől jár vagy a kérvény benyújtásának napjától.
Az MSZP szerint a tavaly bevezetett szigorításnak meg kell szűnnie, a nyes összege pedig automatikusan igazodjon minden évben a minimálbér emelkedéséhez. Így magasabb összegű segélyhez juthatnának az érintettek, valamint az adminisztrációs terhek is csökkennének.
Komjáthi Imre
országgyűlési képviselő, az MSZP társelnöke