Az uniós költségvetéshez történő hozzájárulás a tagállamok gazdasága számára befektetés: a fejlődés, a növekedés katalizátora. Csakis az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés ösztönzése révén lendülhet túl Európa a válságon, ezért az EU 2020 gazdasági stratégia – az innováció és kutatás-fejlesztés, az iparpolitika, a digitális menetrend, a munkahelyteremtés prioritásai, illetve a szegénység elleni küzdelem - nem válhatnak a tagállamok megszorító politikája áldozatává.
Herczog szerint a Parlament nem mehet bele olyan alkuba, amely az unió közös politikáit veszélyezteti. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a mai szavazást követően, a Tanácsnak és a Parlamentnek 21 napja lesz megállapodni a végleges számokról, ha ez sikerül, november végére megszülethet a jövő évi költségvetés. Míg azonban a Tanács korábban a költségvetés befagyasztását javasolta, és csak az inflációt követő, 2%-os bővülést javasol, addig az EP 147 milliárd eurót szánna a kötelezettségvállalás előirányzatokra - ez közel 4%-os növekedés -, és 132,7 milliárd eurót a tényleges kifizetésekre. Mivel az EP elkötelezett amellett, hogy a növekedést, versenyképességet biztosító uniós politikák támogatása nem lehet az intézmények és kormányok közötti alkudozások tétje, illetve az európai költségvetés tovább nem gyengíthető, Herczog komoly vitára számít az egyeztetések során.
2011. október 27. 09:01
Több Európa csak több pénzből lesz lehetséges
„Sokan szeretnék, hogy az EU egyre több feladatot lásson el egyre kevesebb pénzből. Ez így garantáltan nem fog működni.” – fogalmazott Herczog Edit az Unió 2012-es költségvetéséről szóló parlamenti vitában. A képviselő szerint a 2012-es év a válságból való kilábalásról, a gazdaság növekedési pályára állításáról, a szolidaritásról és a munkahely-teremtésről kell, hogy szóljon, nem a megszorításokról és a „kevesebb Európáról”.