Rónai György azt mondta: az Első Magyar Környezettudatos Szociális Országos Szövetkezet (ESZOSZ) százötven pályázó közül egyetlenként nyert egy TÁMOP-pályázaton, amelynek célja az lett volna, a rászorultak visszajussanak a munka világába, s tisztességes jövedelmet kapjanak. Hozzátette: e célokból semmi nem teljesült, csak a munkaszerződéseket megkötötték, ami a 2,6 milliárdos támogatás lehívásához kellett. Ezzel az ESZOSZ bizonytalanságban tart több ezer rászoruló embert, kihasználva kiszolgáltatottságukat.
Bangóné Borbély Ildikó parlamenti képviselő az ESZOSZ politikai kötődéséről kifejtette: annak idején Jászapáti önkormányzatához jelentették be a szövekezetet – ebben aktív szerepet vállalt Pócs János fideszes országgyűlési képviselő, Jászapáti volt polgármestere –, míg a szövetkezet egyik igazgatósági tagja kormányzati informatikai szakértő. Ehhez képest a szövetkezetnek nincs elérhető irodája, nincsenek alkalmazottai, mozikban, hotelekben és közterületeken íratják alá a munkaszerződéseket.
Mint mondta, felháborító, hogy sok milliárdos programot kezelnek úgy, hogy annak céljából semmi nem valósult meg, az emberek nem dolgoznak, értelmes munkát nem végeznek. Mivel a szociális program irányító hatósága az Emberi Erőforrások Minisztériuma, Bangóné Borbély Ildikó az ügyben kérdést kíván intézni Balog Zoltán miniszterhez, a szóban forgó pályázathoz ugyanis 2,5 milliárd forintos önerőre volt szükség, s valószínű, hogy ehhez az óriási az összeghez az ESZOSZ állami forrásból jutott hozzá. Hozzátette: az MSZP a történtek miatt büntető-feljelentést fontolgat, amennyiben a miniszter nem indít vizsgálatot.
A sajtótájékoztatón részt vett Tóthné Gábor Ildikó, az ESZOSZ egyik károsultja, aki azt mondta: furcsállja, hogy a munkaügyi központ is asszisztált a történtekhez, hiszen egy debreceni irodahelyiségben, ahol a szerződéseket aláírták, a szövetkezet illetékesein kívül részt vettek a dolgozókat kiközvetítő munkaügyi központ munkatársai is.
Az asszony az elmondása szerint a munkába állása óta semmilyen munkát nem végzett, csupán munkavédelmi oktatáson vett részt, de ezután hiába várta a szövetkezet jelentkezését arra vonatkozóan, hogy mikor és hl kell fölvennie a munkát. Hiába kereste a munkaadóit, sem telefonon, sem e-mailben nem tudott elérni senkit. Az asszony hozzátette: a férjével egy lakókocsiban laknak, de miután az ígért munkája kútba esett, nem tudják fizetni a bérleményt, egy hete már villanyuk sincs.
Az írás NOL.hu-n jelnet meg.