A kiugróan magas magyar élelmiszer-infláció igazi oka nem nyolc alapvető élelmiszer hatósági ára, hanem a 2022 nyarán bevezetett 5 százalékot meghaladó látens áfanövelés, azaz a kiskereskedelmi adó növelése és a kiskereskedelmi pótadó - írja a Népszavában megjelenő véleménycikkében Tóth Bertalan.
A dráguláshoz hozzájárul, hogy az egész magyar élelmiszer vertikum sok szempontból importfüggő, egyáltalán nem hatékony. Mindezt felerősíti a forint gyengesége, 2021 vége óta folyamatosan dráguló energia, valamint Orbánék pazarló költségvetési gazdálkodása, a drága hitelek és a túladóztatás.
A jelenlegi hatósági árstop nyilvánvalóan a kormánypárt támogatottságát növelő akció volt a választás előtt, amelyhez nem kellett költségvetési forrás. Ma ugyanez már csak kommunikációs fogás, amellyel a Fidesz-kormány azt a látszatot keltheti, mintha az emberek pártján állna, a terheket pedig a multikra hárítaná. Ez azonban nem igaz. A kormány által kivetett adóemeléseket ugyanis teljes egészében a magyar embereknek kell kifizetniük az üzletekben - véli Tóth Bertalan.
A Fidesz-kormány a magas inflációval óriási terhet ró a kisnyugdíjasokra és az átlagnál alacsonyabb jövedelmű családokra.
Az MSZP nem az árstop megszűntetésében látja a megoldást, hanem fordulatra lenne szükség a kormány adófilozófiájában, mert most nem az fizet, aki vagyonos, hanem fizet mindenki, aki vásárol.