A szocialista politikus arra reagált, hogy Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője közölte: a kormánypárt nemcsak béremeléssel segíti a munkavállalókat, hanem rezsicsökkentéssel és a családi adórendszerrel is.
Török Zsolt azt mondta: noha a Fidesz azt állítja, a munkavállalók pártján áll, a 2010-es kormányváltáskor 3 millió 400 ezren dolgoztak az elsődleges munkaerőpiacon, volt körülbelül 100 ezer közmunkás, és nagyjából 150-200 ezren vállaltak munkát külföldön. Ma viszont 3 millió 200 ezer az elsődleges munkaerőpiacon foglalkoztatottak száma, 200 ezer a közmunkásoké, és van félmillió, külföldön dolgozó "gazdasági menekült". Hozzátette, hogy a munkavállalók 82 százaléka rosszul járt az egykulcsos személyi jövedelemadóval. Kiemelte, hogy a pedagógusok nettó átlagbére 2010-ben még 133 ezer forint volt, mostanra viszont 128 ezerre csökkent.
A szóvivő közölte, a nettó minimálbér mindössze hétszáz forinttal nőtt a kormányváltástól 2012 végéig, miközben az egy főre jutó létminimum 75 ezerről 86 ezer forintra emelkedett.
Arra reagálva, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletek vezetőivel hétfőn írta alá a 2013. évi bérajánlásról szóló megállapodást, az MSZP szóvivője azt mondta: gratulál a kormánynak, hogy július közepére sikerült megkötni "a kiváltságos szervezetekkel" az idei évre szóló bérmegállapodást, a szocialisták azonban ezt másként, jóval korábban és az Országos Érdekegyeztető Tanácsban, valódi konzultáció után tették volna meg.
Török Zsolt beszélt arról is, hogy a Fidesz-kormány miatt drágábbá vált a megélhetés, többe kerülnek az élelmiszerek. Az elektronikus útdíj bevezetése miatt pedig - a terméktanács véleménye szerint - további 5-10 százalékkal nőhet a baromfitermékek ára - fűzte hozzá.
A szóvivő szerint mivel az e-útdíjat a benzinszállítóknak is meg kell fizetniük, ez tovább drágítja az üzemanyagokat, azok ára pedig beépül a termékekébe.
Török Zsolt szólt arról, elfogadhatatlan, hogy meghívásos pályázaton válasszák ki azokat az üzemeltetőket, akik tíz vidéki kaszinóra szerezhetnek koncessziót. Úgy fogalmazott: a kormányoldal a trafikmutyi után kaszinómutyira készül, saját "vazallusainak" akarja juttatni az engedélyeket, pedig korábban korlátozni akarta a szerencsejáték-ipart. Az MSZP nem támogatja, hogy magántőke bevonásával kaszinók létesüljenek, ez csak állami beruházással, állami felügyelet mellett fogadható el - jelentette ki.
Tovább drágul a megélhetés
Az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma és a pedagógusok nettó átlagbére is csökkent a 2010-es kormányváltás óta - közölte az MSZP szóvivője hétfőn sajtótájékoztatón, Budapesten. Török Zsolt arról is beszélt, hogy a Fidesz-kormány intézkedései miatt tovább nőnek a megélhetési költségek.