2012. augusztus 18. 17:36

Új kenyér ünnepére

Hála a mezőgazdaságban dolgozók áldozatos munkájának, ez évben is elmondhatjuk: biztosított a mindennapi kenyerünkhöz szükséges alapanyag.

Miután Augusztus 20-a államiságunk mellett az új kenyér ünnepe is, köszönettel tartozunk mindazoknak, akik dacolva a hőséggel és a szárazsággal, betakarították az őszi kalászosokat.

Az ágazat állapota ma sajnos megint súlyos: soha nem látott aszály sújt bennünket. A várató magas takarmányárak rendkívül nehéz helyzetbe hozzák az állattartókat, drasztikus áremelkedés várható, s ez tovább nehezíti a kevésbé tehetős emberek megélhetését is. A szárazság szinte lehetetlenné teszi az őszi vetések előkészítését, ez már a következő évre rontja a termelők kilátásait.

Tudjuk, az időjárás objektív dolog. De nem mindegy, hogy a kormány képes-e, akar-e segítséget nyújtani ebben a helyzetben.

Az elmúlt évi jó termést a kormány maximálisan „learatta”: minden sikert magának könyvelt el. A mostani nyilatkozatokból azonban sajnos úgy tűnik, a nehézségekben már nem kíván osztozni a parasztsággal, az áremelésekkel sújtott rászoruló rétegekkel.

Érdemi döntések helyett inkább fenyegeti a problémák felvetőit, saját bizniszét építgeti földügyekben, és még büszkén vállalja is a törvénysértéseit, amelyekkel a termelőkkel szemben önnön képviselőit hozza helyzetbe.

Folyamatosan követeljük, hogy kezdjen érdemi tárgyalásokat az célzott élelmiszeráfa-csökkentésről, készüljön stratégiai készletfeltöltéssel a várható takarmányhiányra, jelentse ki, hogy a törvényi minimumon felül feltölti a kárenyhítő alapot, valamint, hogy emeli az állatjóléti támogatásokra szánt forrásokat.

Semmi olyat nem követelünk, amit nem tettünk meg kormányzásunk alatt, például 2008-ban, a világválság kitörésekor. Az ünnep kapcsán is cselekvésre hívunk mindenkit, aki tenni akar az ágazatért.

Hatalmi gőg helyett konszenzusos földtörvény, hosszú távú fejlesztéspolitika és érdemi párbeszéd kell. Ez az érdeke az országnak, a magyar vidéknek.

Gőgös Zoltán,
a Mezőgazdasági bizottság alelnöke