Lázár János minisztériumának feladata lesz az építmények megterveztetése, a kivitelező és a műszaki ellenőr kiválasztása, a teljes projektmenedzsment lebonyolítása és a kész építmények átvétele is.
„A törvényjavaslat a beruházót és a későbbi üzemeltetőt pusztán ilyen tippadó szerepre szorítja, aki ugyan ott lehet a döntéseknél, véleményt is nyilváníthat, de érdemi beleszólása nem lesz a döntésekbe” – érvelt Vajda Zoltán.
Ez a törvényjavaslat tökéletesen illeszkedik a NER társadalom-felfogásába és hatalmi rendszerébe, hiszen mindent kézi vezérléssel akarnak irányítani. Az állami szervezetrendszerből is egyre inkább eltűnnek azok a szereplők, akik döntési autonómiával rendelkeznek. Az önálló felelős cselekvést, a központból érkező utasítások szolgai módon történő végrehajtása váltja majd fel. Hiszen ez történt az oktatás, az egészségügy és a közigazgatás legtöbb területén.
Nem szolgálja a magasabb színvonalú, hatékonyabb és gazdaságosabb feladatellátást, ha minden felelős döntést egyetlen gigantikus bürokratikus rendszerbe delegálnak.
„Az egészségügy és az oktatás helyzetén minden magyar család maga is megtapasztalja a központosítási politika borzasztó következményeit. Ezt a kormányzati körökben még akkor is látniuk és érzékelniük kellene, ha önök maguk egyébként fizetős elitiskolákba járatják a gyerekeiket, vagy magánklinikákon kezeltetik magukat” – érvelt a Költségvetési Bizottság MSZP-s elnöke.
A totális centralizáció egyetlen racionális magyarázata, hogy Orbán Viktor és köre ennek révén képes közvetlen kézi vezérlés alá vonni bármely ügyet. A központi akaratnak, illetve a NER elit gazdasági érdekeinek akadálytalanul érvényesülnie kell. A kormánynak ehhez képest mellékes, hogy milyen társadalmi érdekek sérülnek.
A kormány már korábban is kipróbálta, hogy milyen, amikor központosítottan hajtják végre a különböző beruházásokat, a KEHOP projektek egy része jelenleg is folyamatban van, az állami szervek képtelenek voltak hatékonyan és gyorsan végrehajtani a feladatokat. „Budapest összességében közel 17 milliárd forint értékű projektet bukott el az állami szervek miatt” – mondta Vajda Zoltán.
„Igazából nincs racionális ok, ami magyarázatul szolgálhatna a történtekre és talán ez a legijesztőbb! Mert valaki a misztériumban papírra veti, ugye miniszter úr? NEM, NEM, SOHA! Ugye? Ilyeneket szokott ön írni és ezek a projektek bukhatnak el, magyarázat és látható ok nélkül” – utalt Lázár János korábbi széljegyzeteire Vajda Zoltán.
A jelenlegi benyújtott törvényjavaslat a korábbinál sokkal súlyosabb központosítást ír elő, ennél fogva a következmények is sokkal súlyosabbak lesznek majd. Minden olyan beruházás, ami a kormány számára fontos az a törvény hatályán kívülre fog kerülni, hiszen a javaslat készítői is észlelték a törvényjavaslat várható hibáit.
„Mert ahol eleve Orbán Viktor és vazallusi köre van házon belül, ott szükségtelen alkalmazni a törvényt, ahol a támogatás címzettje esetleg körön kívüli lehet, ott ezzel a törvénnyel teremtik meg a lehetőségét annak, hogy maguk kezébe vegyék a beruházások felügyeletét. Szerintem ez a törvényük valódi célja” – összegzett Vajda Zoltán.