Minderről Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese beszélt keddi miskolci tájékoztatóján.
Dr. Varga László, Miskolc országgyűlési képviselője az elképzeléseiket ismertetve elmondta: a szocialisták a helyben keletkezett személyi jövedelemadó 10 százalékát, a gépjárműadó 80 százalékát hagynák a településeknél. Ezen felül a nehéz helyzetben lévő önkormányzatok megsegítésére – az összes iparűzési adó 30 százalékának befizetésével – kompenzációs alapot is létrehoznának. Ebből az alapból támogatnák a forráshiányos, hátrányos helyzetű önkormányzatokat. Hangoztatta: a hatáskörük jelentős részétől és forrásaiktól megfosztott önkormányzatok jogait és pénzét vissza kell adni, mint fogalmazott, „a demokratikus újjáalakulás minimuma a decentralizáció".
Gőgös Zoltán hangoztatta: immáron hatodjára nyújtották be az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentését indítványozó javaslatukat. Mint mondta, már harmadik éve próbálják a Fidesszel megértetni, hogy minderre feltétlenül szükség van, hiszen nem a gazdagoknál kell több pénzt hagyni, hanem azoknál az embereknél, akiknek a mindennapi betevő beszerzése is gondot okoz. Kijelentette, az, hogy a kormányzat a sertéshús áfáját csökkenti, a többi húsféle áfáját (például a baromfihús áfáját) viszont nem, torzítja a versenyt, vélhetően ehhez az EU-nak is lesz egy-két szava. Ráadásul igazságtalan is. Éppen ezért ne csak a sertéshúsra vonatkozzon az áfacsökkentés, hanem a többi alapvető húsfélére is.
Az MSZP elnökhelyettese elmondta azt is, hogy a szocialisták továbbra is elkötelezettek az 50 százalékos minimálbér-emelés, a családipótlék-emelés és más szociális juttatások emelése, illetve a kötelező vasárnapi zárva tartás eltörlése, s amellett, hogy a férfiak nyugdíjba mehessenek 40 év munkaviszony után.
Dr. Simon Gábor önkormányzati frakcióvezető hangoztatta: Miskolcon 2010 óta – hiába állít mást a városvezetés sikerpropagandája – egyre rosszabb a helyzet. Ezt bizonyítja az is, hogy 5 év alatt 6000-el csökkent a városlakók száma, s az is, hogy a tavalyi zárszámadás szerint (amit a városvezetés a jövő héten terjeszt a közgyűlés elé) 35 milliárd forintnyi kötelezettség-vállalást görgetnek maguk előtt az amúgy is veszteséges önkormányzati cégek.
Simon kitért arra is, hogy a megítélése szerint a helyi ügyekben a helyi közösségeknek kell dönteniük. Éppen ezért elfogadhatatlan, hogy Földes-névhasználat ügyében az önkormányzat állásfoglalást kért az MTA-tól, noha a miskolciak évekkel ezelőtt már nyilvánvalóvá tették: ragaszkodnak az országos hírű gimnázium jelenlegi nevéhez.