A Magyar Szocialista Párt Tudományos, Felsőoktatási és Innovációs Tagozata a demokratikus szocializmus és a szociális piacgazdaság értékeit elfogadó, a tudományos kutatásban, a felsőoktatásban, a kutatás-fejlesztésben, az innovációban és a tudományos ismeretterjesztésben résztvevő értelmiségiek szervezete. A tagozat olyan nyitott szerveződés, amely felvállalja felelős tudomány-, felsőoktatás-, technológia- és innováció- (TTI) politikai állásfoglalások rendszeres kidolgozását, illetve saját vélemény kialakítását és annak képviseletét a kormányzat, valamint más demokratikus pártok és szervezetek hasonló állásfoglalásairól és intézkedéseiről.
Tudományos, Innovációs és Felsőoktatási Tagozat
Dokumentumok
















Vezetőség

Dr. Révész Márta

Agárdi Péter

Dr. Homonnay Zoltán

Dr. Vastagh Pál

Végvári Imre
Kapcsolódó cikkek, videók
Botka: az MSZP megduplázná az oktatásra szánt forrásokat


Helyzetkép - 2016. február – március

Helyzetkép - 2015. december – 2016. január

Helyzetkép - 2015. október–november

Helyzetkép 2015. július – augusztus

Helyzetkép 2014. november - december - Gazdasági növekedés

Meglepően optimista prognózist tett közzé az Európai Bizottság. Ezt arra alapozta, hogy a tagországokban ez évben már sehol sem várható a gazdaság zsugorodása. A tendencia e megközelítésben kétségtelenül meggyőző: 2012-ben a tagországok összességében a bruttó hazai termék volumene 0,4%-kal, az eurózónában 0,7%-kal mérséklődött a megelőző évhez képest; a tagországok többségében, 15 országban, ezen belül 10 eurózónabeli gazdaságban csökkent a GDP, közülük 7 országban több mint 2%-kal. 2013-ban az Európai Unió egészének gazdasági teljesítménye stagnált, míg az eurózónáé 0,5%-kal zsugorodott. 11 tagországban, köztük 8 eurózónabeli országban csökkent a bruttó hazai termék, de a zsugorodás mértéke csupán két gazdaságban, Cipruson és Görögországban haladta meg a 2%-ot; ezekben az országokban súlyos volt a recesszió: a GDP 5,4%-kal, illetve 3,9%-kal esett vissza. A múlt évben az eddig rendelkezésre álló adatok, illetve prognózisok szerint 3 év után újra bővült az integráció gazdasága: az Európai Unió egészében 1,3%-kal, az eurózónában 0,8%-kal emelkedett a GDP. vélelmezhetően mindössze három országban zsugorodott a gazdaság: Cipruson 2,8%-kal, míg Olaszországban és Horvátországban egyaránt 0,5%-kal. A legdinamikusabb növekedés Írországban ment végbe, ahol – a helyreállítási periódus keretében – feltehetően 4,8%-kal nőtt a bruttó hazai termék
Helyzetkép - 2014. október - november

A múlt évről eddig megismert adatok alapján látható, hogy az elhúzódó regionális krízisek befolyással vannak a gazdasági növekedésre. Nem alaptalanul váltak pesszimistábbá az év közben készült prognózisok. A globális gazdaság növekedése előzetes számítások szerint 3,2-3,4% lehetett, míg a fejlett országoké valószínűleg nem érte el a 2%-ot, feltehetően 1-2 tizedponttal az alatt maradt. Ezen belül az Amerikai Egyesült Államok bruttó hazai terméke feltehetően 2%-ot meghaladó ütemben, 2,2-2,3%-kal bővült, míg az Európai Unió gazdasági teljesítménye 1,2-1,3%-kal nőtt. Ennél is szerényebb mértékben, minden bizonnyal 1%-ot sem elérő dinamikával fejlődött az eurózóna gazdasága: a GDP vélelmezetten csupán 0,7-0,8%-kal emelkedett.
Helyzetkép - 2014. szeptember - október

A világgazdaság harmadik negyedéves teljesítményében érezhető a regionális krízisek mélyülésének hatása. A fejlett országok gazdasági növekedése nem érte el a korábban várt dinamikát, valamivel az alatt maradt. A globális gazdaság egészének bővülése ugyanakkor nem tér el a prognózisokban megfogalmazottaktól, és a feltörekvő ázsiai országok továbbra is számottevő ütemben növelik a teljesítményüket.
Az MSZP Tudományos, Felsőoktatási és Innovációs Tagozatának felhívása

A rövid távú politikai érdekeket szem előtt tartó választási kommunikáció idejének lejártával immár „csak” Magyarország sorsa forog kockán. Az MSZP Tudományos, Felsőoktatási és Innovációs Tagozata felhívással fordul a felsőoktatási intézmények, kutatóintézetek oktatóihoz, kutatóihoz, a hallgatókhoz és mindenkihez, akinek fontos az ország jövője.