Az MSZP országos választmánya szombaton politikai állásfoglalásban kérte fel a párt frakcióját, hogy országgyűlési határozati javaslatban kezdeményezze a devizahitelek 2014 végéig történő forintosítását.
A testület döntését Botka László, a választmány elnöke és Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője ismertette újságírókkal szombaton, Budapesten.
Botka László hangsúlyozta, arra szeretnék kötelezni a kormányt, hogy a devizahitelek év végéig történő forintosításakor legfeljebb a 2010 áprilisi átlagos devizaárfolyamokat alkalmazza, amikor egy euróért 265 forintot, egy svájci frankért pedig 185 forintot kellett fizetni. A politikus emellett fontosnak nevezte, hogy a kabinet a pénzügyi rendszer stabilitását nem veszélyeztető módon oldja meg a bajba került hitelesek problémáit.
Botka László elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kormány legutóbbi nyilatkozataiban "2015 tavaszára tolta" a devizahitelesek megsegítését. A szocialisták választmánya állásfoglalásában úgy fogalmaz, az Orbán-kormány gazdaságpolitikájának egyik legfájdalmasabb következménye a devizahitelesek helyzetének radikális romlása. A jegybank statisztikái szerint ugyanis egy átlagos havi törlesztőrészlet 2010 óta 70 százalékkal emelkedett, amely nagyobb részben az árfolyamkülönbség alakulásából ered - olvasható a dokumentumban.
Tovább a politika nyilatkozathoz >>>
Az MSZP választmánya hét pontban fogalmazta meg elvárásait a párt októberi önkormányzati választáson induló képviselő- és polgármesterjelöltjeivel szemben. Az állásfoglalást Tóbiás József, az MSZP elnöke és frakcióvezetője ismertette.
Tóbiás József kiemelte, azt szeretnék, hogy a szabadság és a szolidaritás szigeteivé válhassanak azok a helyek, ahol a szocialista jelöltek kerülnek ki győztesen az önkormányzati választáson. Az ellenzéki politikus szerint erre azért is nagy szükség van, mert mára az önkormányzatiság maradt a demokrácia utolsó védvonala.
A jelöltektől elsőként azt várják, településükön érjék el: ne éhezzen egyetlen gyerek sem, másodikként pedig annak megakadályozását, hogy a temetőkben "szegényparcellák" jöjjenek létre.
A megválasztott szocialista jelölteknek emellett el kell érniük, hogy az önkormányzat rendszeres kapcsolatot tartson fenn a magányos idős emberekkel, a települések munkaképes lakóinak biztosítson elhelyezkedést, továbbá tekintsék saját ügyüknek a gyerekek tanulását annak ellenére is, hogy a kormány megfosztotta iskolafenntartói joguktól a helyi közösségeket.
Az MSZP országos választmánya a fentieken túl azt is elvárja, hogy a szocialisták teljes nyilvánosságot biztosítsanak az önkormányzati munkának, valamint szélesítsék a közvetlen lakossági döntések körét, így például helyi népszavazással döntsék el a szabad felhasználású fejlesztési források felhasználását.