Az MSZP szerint az alkalmatlan kormány káoszt okozott, és teljes egészében lejáratta Magyarországot menekültügyben a nemzetközi színtéren.
Botka László, a szocialista párt választmányának elnöke szombaton Budapesten - a testület ülését követő sajtótájékoztatón - azzal indokolta kijelentését, hogy azokat a menekülteket, akikkel szemben a kormány Röszkénél "eljátszott egy honvédő háborút", néhány nappal később a magyar hatóságok vonattal és autóbusszal szállították az osztrák határra. Szerinte egy menekült számára a legnagyobb probléma, ha nem tudja, mi vár rá, és a magyar kormány pontosan ezt a helyzetet állította elő az elmúlt időszakban.
Az ellenzéki politikus szerint a menekültüggyel a kormány elterelte a közvélemény figyelmét "Magyarország tudatos kirablásának" folytatásáról. Kifejtette: megkezdődik 380 ezer hektárnyi állami föld értékesítése, amit szerinte a kormány "klientúraépítésre" kíván felhasználni.
Arról is elterelték a figyelmet - folytatta -, hogy Matolcsy György, a Fidesz által kinevezett jegybankelnök, sajátjaként kezeli a Magyar Nemzeti Bank pénzét.
Összesen 250 milliárd forintot "vitt ki" a nemzeti bank által alapított alapítványokba, ahonnan pedig magánzsebekbe kezdett el kifolyni a pénz - fogalmazott.
Botka László közölte, a választmány felkérte a párt parlamenti frakcióját, hogy már hétfőn, az Országgyűlés első napján ezekben az ügyekben lépjen fel, mert "meg kell akadályozni azt, hogy az Orbán-kormány végleges és teljes anarchiába sodorja az országot".
A sajtótájékoztatón Tóbiás József pártelnök-frakcióvezető azt követelte, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hagyja abba a diplomáciai "ámokfutást". A politikus a legfontosabb feladatnak Magyarország diplomáciai tekintélye visszaszerzését nevezte.
Lassan már nem lesz olyan ország, amellyel "ne akasztanánk bajuszt feleslegesen" - jegyezte meg.
A frakcióvezető elmondta, a diplomáciai botrány hosszú távon hat Magyarország jövőjére, és Szijjártó Péternek az Országgyűlés külügyi bizottsága hétfői ülésén számot kell adnia eddigi lépéseiről.
Az ellenzéki politikus azt is kezdeményezte, hogy Áder János köztársasági elnök - a honvédség főparancsnoka - hívja össze a hat parlamenti pártot, hogy tisztázzák a honvédség szerepét a menekültügyi helyzetben. Az államfő tegye egyértelművé ebben az ügyben az álláspontját - kérte.
Tóbiás József szóvá tette, arról nem beszél a kormány, hogyan garantálja az emberek mindennapjainak biztonságát, amikor minden rendőr lent van a határon. Úgy folytatta: szükség van az európai országok segítségére, az EU közös felelőssége a schengeni határok, a magyar határszakasz megvédése.