A fogyasztás öt év alatt alig 2 százalékkal gyarapodik, a GDP reálértéke 2010 és 2015 között csupán 5 százalékkal nő, a beruházások reálértéke pedig folyamatosan csökken - sorolta.
Felrótta, hogy az export öt év alatt csak annyival növekszik, amennyivel a külpiacok bővülnek, illetve, hogy a foglalkoztatottak száma - az ígért százezer helyett - évente legfeljebb 40 ezerrel nő, de ennek háromnegyede közmunkás vagy külföldön dolgozik.
Az MSZP-s politikus látszólagosnak nevezte a költségvetési hiány leszorítását, mondván, hogy a 2010 óta bekövetkezett deficitcsökkenést a magán-nyugdíjpénztári vagyon államosítása tette lehetővé. Kitért arra is, hogy az államadósság 80 százalék körüli szinten stagnál.
Szekeres Imre közölte, a szocialisták azt javasolják, hogy az európai uniós forrásokat a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés érdekében használják fel, és az összes, folyamatban lévő állami fejlesztést EU-s forrásból finanszírozzák.
Hozzátette: szükségesnek látják a költségvetési kockázatok kezelését, mivel az elektronikus útdíjból és a pénztárgépek összekötéséből a vártnál kisebb bevétel várható, és a növekedés is kisebb lesz a vártnál.
Az MSZP továbbra is szorgalmazza az alapvető élelmiszerek áfájának 22 százalékos csökkentését és az üzemanyagok árának mérséklését, emellett lehetővé tenné, hogy a családi adókedvezményt a kiskeresetűek is egészében igénybe vegyék.
Szekeres Imre az MTI kérdésére azt mondta, elfogadhatatlannak tartják a takarékszövetkezeti integrációról szóló törvény elfogadásának módját - a kivételes sürgős tárgyalást -, és azt is, hogy a kormányoldal, miután Áder János államfő visszaküldte, még ezen a héten újból elfogadja a jogszabályt. Kijelentette: az "államosítás" 170 ezer ember megtakarításának sorsát befolyásolja, miközben a jogszabályról semmilyen egyeztetés nem volt.
Belföld, Gazdaság |
takarékszövetkezet elmaradt beruházások dilettáns gazdaságpolitika
2013. július 04. 12:34