Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke, a programismertetés felelőse szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón úgy értékelt, hogy az elmúlt nyolc évben lényegében fizetőssé vált Magyarországon az egészségügy. Elmondta, egy 2017. novemberi adat szerint több mint 900 milliárd forintot költenek a magyarok fizetős egészségügyi szolgáltatásokra.
Szerinte "mérhetetlenül alulfinanszírozott az egészségügy", az elmúlt hét évben pedig duplájára nőtt a kórházi fertőzések száma, és egyes területeken "az országhatárokig érnek" a várólisták. Az első és legfontosabb a "bér, bér, bér"; napi két orvos hagyja el az országot, ezért drasztikus, minimum 40 százalékos béremelésre van szükség - hangoztatta.
Az MSZP programjában az is szerepel - folytatta -, hogy 30 percen belül minden beteget látnia kell orvosnak, 15 percen belül pedig ki kell érnie a mentőnek. Hozzátette: korszerűsíteni kell a sürgősségi betegellátást, csökkenteni kell a várólistákat, ehhez meg kell erősíteni a háziorvosi - különösen a gyermekháziorvosi - rendszert és korszerűsíteni, illetve bővíteni kell a szakrendelőket.
Kérdésre válaszolva a béremelést költségvetési átcsoportosítással, a "luxuskiadások" megszüntetésével, az oligarchák megadóztatásával nevezte megvalósíthatónak. Százmilliárd ment focira, miközben az egészségügyből százmilliárdokat vontak ki - mondta.
Szakács László frakcióvezető-helyettes rögzítette: az MSZP társadalombiztosítási alapú, állam által finanszírozott egészségügyet szeretne.
A politikus arról is beszélt, hogy 16 ezer embernek valójában elmaradt a béremelés az egészségügyben. Az ő bérüket korábban pótlékokkal egészítették ki, hogy elérje a garantált bérminimumot; most az alapbérük 12 százalékos emelkedése csak annyit jelent, hogy kevesebbel kell a fizetésüket kiegészíteni, hogy elérje a bérminimumot - magyarázta, mindezt játéknak nevezve a számokkal és az emberek életével.
Szerinte az állam csak a felét fizeti ki a gyermekek és az idősek egészségügyi hozzájárulásának, ezért nem jut pénz se béremelésre, se korszerű gyógyszerekre, műszerekre. Hozzátette: a szakemberek elvándorlásának megállításához el kell érni az uniós béreket.