Az MSZP azt javasolja, hogy csak ősszel, társadalmi vita lefolytatása után fogadja el az Országgyűlés a 2016-os költségvetést - mondta a párt elnök-frakcióvezetője csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón. Tóbiás József a személyi jövedelemadó (szja) kulcsának csökkentése helyett az alapvető élelmiszerek áfakulcsának csökkentését javasolja.
A politikus ezt azzal összefüggésben mondta, hogy Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter közölte, május 13-ig benyújtják a parlamentnek a költségvetési törvényjavaslatot. A miniszter szerint az év végi országgyűlési elfogadással szemben az év közepére előre hozott költségvetési szavazás erősíti az átláthatóságot, kiszámíthatóbb költségvetési környezetet biztosít.
Tóbiás József azt mondta, a jövő évi büdzsé őszi elfogadásával idő és lehetőség lenne arra, hogy egyes ágazatok képviselői, az érdekképviseletek, a munkaadók érdemben megvitassák a javaslatot.
Értékelése szerint a 2016-os költségvetés célja a társadalmi különbségek további fokozása. Kifejtette: egy igazságtalan adórendszerben az adókulcs további csökkentése és a fogyasztási adók további növekedése a társadalom kétharmadának nehéz hétköznapokat eredményez majd.
Kérdésre válaszolva hozzátette: az MSZP nem a jövedelemadó kulcsát csökkentené egy százalékkal, amely 120 milliárd forintos tétel, hanem az alapvető élelmiszerek áfáját. Az áfacsökkentés hasonló nagyságrendű lenne, mint az szja-csökkentés - mondta.
Tóbiás József véleménye szerint a szociális ellátórendszer szétverése után csak az önkormányzatok lehetnek azok, amelyek érdemi segítséget nyújthatnak. Ehhez azonban vissza kell kapniuk a kormány által elvett forrásaikat - hangsúlyozta. Jelezte, hogy olyan javaslatot készítenek, amely biztosítja az önkormányzatoknak a szja helyben maradó részét, az iparűzési adót és a gépjárműadót.
A pártelnök kitért arra, hogy az Európai Központi Bank is nehezményezte a Magyar Nemzeti Bank ingatlanvásárlásait és alapítványokba történő "pénzkihelyezését". Közölte: a kormánynak nyilatkoznia kell, hogy továbbra is úgy tartja-e, nincs felelőssége Matolcsy György jegybankelnöknek. Értékelése szerint a jegybank politikai és szakmai felelőssége megkérdőjelezhetetlen a brókerbotrányban is.